Wielofunkcyjne miejsce Łysa Polana

Bardzo ładne miejsce – Łysa Polana ? duża polana w Dolinie Białki, leżąca w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego słowackiego odpowiednika TANAP.

Dla jednych Łysa Polana to tylko;

  • przystanek w drodze na Słowację,
  • miejsce tranzytowe w drodze do Morskiego Oka,
  • dawne miejsce graniczne i najbliższe miejsce zakupu artykułów słowackich 🙂

Idąc dalej – biegnie tu granica polsko-słowacka, która przebiega wzdłuż rzeki Białki. Znajdują się tu pojedyncze budynki straży granicznej i celnej, Jak już wspomniałem przez Łysą Polanę przebiega Droga Oswalda Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, do której w tym miejscu została doprowadzona słowacka obwodnica tatrzańska. Ogólnie jest to piękne miejsce, spokojne i umożliwiające odpoczynek. Dodatkowo ważna informacji, po stronie słowackiej po przekroczeniu rzeki znajduje się przystanek autobusowy (to dla tych którzy nie mają własnego samochodu) do wyruszenie w głąb Słowacji. Na marginesie polecamy Słoweński Raj i góry Fatra.

Wracając do Łysej Polany – po stronie słowackiej blisko granicy znajdują się piękne szlaki a jeden z nich to szlak biegnący Doliną Białej Wody na Rohatkę.

Inne szlaki turystyczne są dostępne za równo po stronie naszej jak i południowych sąsiadów np;

  • szlak niebieski – z Łysej Polany – Doliną Białej Wody – Doliną Litworową na Rohatkę, a dalej w dół do Schroniska Zbójnickiego,
  • szlak czerwony – z parkingu na polanie Palenica Białczańska do Morskiego Oka,
  • i wiele innych.